Balık Restoranı Açmak

Balik Restorani Acmak

Balık Restoranı Açma;

Ülkemizde balık denince, birçok insan için akan sular durur. Hemen hemen her bölgede birçok farklı yapılışıyla, balık Türk mutfağının ayrılmaz bir parçasıdır. Balığı evde yemenin keyfi ayrı, restoranda yemenin keyfi ayrıdır. Ancak bazı insanlar evde pişen balık kokusuna dayanamadığı için, dışarda yemeyi tercih eder. Her iki durumda da iyi bir balık restoranı her zaman müşterisi hazır bir mekândır.

Balık restoranı açmak için izlenebilecek yolun ilk adımı; mekânın tasarımıdır. Bir çok balık restoranı deniz rengini kullanır ve bu konsept oldukça sıcak bir görüntü oluşturur. Bu tasarım, mekânı açacak kişinin zevkine göre elbette farklılık gösterir.

Mekân tasarlandıktan sonra sıra menüyü oluşturmaktır. Balıkla birlikte servis edilecek yiyeceklere de karar verilmelidir. Çünkü balık çeşidi mevsimine göre değişir ama yanında servis edilecek yiyecekler genel olarak tüm mevsimlerde bulunabilen gıdalardır. Bu gıdaların nerden ve ne kadara temin edilebileceği hakkında bir araştırma yapmak gerekir. Bu araştırmadan sonra, temin edecek kişiyle anlaşılmalı ve ihtiyaç duyulan durumlarında destek alınabilmelidir.

Açılacak balık restoranının yakınlarındaki diğer balık restoranlarını en fazla sattıkları ürünleri belirlemek de, açacağınız restoranın menüsünü belirlerken oldukça yararlı olacaktır.

Balık restoranlarının kendine göre bir adabı vardır. Servis sunum gibi şekilleri, diğer restoranlardan biraz farklıdır. Bu nedenle restoranda çalışacak personelin bu alanda tecrübe sahibi olması da önemlidir. Bu restoranın başarısı için önemli bir detaydır. Servis elamanlarının görev tanımlamaları yapılmalı, restoran içinde düzen personellerle paylaşılmalıdır

Son olarak açılacak restoranın yazılı ve görsel basında tanıtımı yapılmalıdır. En iyi reklam insandır sözünden hareketle, doğru ve kaliteli bir hizmet sunan bir işletme kısa sürede istediği potansiyeli yakalayacaktır.