Endüstriyel Mutfak Proje Çizimi

Endustriyel Mutfak Proje çizimi

Endüstriyel mutfak, günümüzde birçok işletmede kullanılmaktadır. Restoran, cafe, otel, yemek firmaları gibi birçok işletme endüstriyel mutfak kullanarak, daha sistemli çalışabileceği bir ortam yaratabilmektedir.

Tek tip ve tek çeşit olmayan endüstriyel mutfaklar, işletmedeki alana göre şekil alabilmekte ve işletme sahibinin istekleri doğrultusunda projelendirerek oluşturulabilmektedir. Her alanın farklılığı, her işletmenin çeşitliliği bu konuda birbirinden farklı proje hazırlamayı gerektirir.

Alanın metre karesi, içinde hazırlanacak yiyecek çeşitleri, mutfağın konumu, mutfak içinde elektrik, su, kolon, pencere gibi detayların göz önüne alınarak endüstriyel mutfak projelendirmesi yapılmaktadır. Proje çizilecek alan incelendikten sonra, alan içinde yapılacak iş ve işletme sahibinin beklentisi projeyi oluşturan aşamalardır.

Oteller için hazırlanan endüstriyel mutfakta ise, işletme sahibinin isteklerinden çok, otelin kapasitesi, hitap edeceği müşteri esas alınarak hazırlanır. Otellerdeki endüstriyel mutfak planlaması bu kriterler üzerinden yapılır. Büyük otellerdeki servis yoğunluğu, birçok yiyecek çeşidinin bulunması nedeniyle çok daha büyük ve kapsamlı olarak tasarlanır. Otel mutfağının beklentiyi karşılaması, otelin müşteri memnuniyeti için en önemli unsurdur.

Endüstriyel mutfaklarda çok fazla çeşit bulabilmek mümkündür. Bu modeller işletmenin alanına göre yerleştirilebileceği gibi, alan için özel olarak da üretilebilmektedir. Endüstriyel mutfak alanında çok fazla firma bulunmaktadır. Bu firmaların referans olarak yaptıkları örnekler arasından, ihtiyaç duyulan mutfak tercih edilebilir. Bu işletmenin alanı, konumu ve hitap ettiği müşteriye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Örnek mutfak modelleri arasından seçim yapılabildiği gibi, işletme sahibinin de kendi işletmesi için en uygun modeli tasarlayarak yeni bir model oluşturabilmektedir.

Endüstriyel mutfak dizaynı, çizimi ve projelendirme aşamasında belirgin hale getirilse de, kullanılmaya başlandığında da iyi bir dizayn yapılmalıdır. Ancak bu sayede endüstriyel mutfağı, işin akışını kolaylaştıracak şekilde kullanmak mümkün olmaktadır. Endüstriyel mutfağın dizaynında da projelendirme yapan firma bir dizayn oluşturur. Bu oluşan dizayn çalışmaya başlandıktan sonra daha kolay olacak şekilde ayarlanabilir veya değişiklik yapılabilir. Alan içinde çalışacak personelin görev ve hareket alanlarına göre de değiştirilebilen bir dizayn yapılabilir. Mutfak dizaynı endüstriyel mutfak kullanılmaya başlandığında şekil alabilmektedir.