Endüstriyel Mutfak Projelendirme

Endüstriyel Mutfak Projelendirme

İşletmeler için hazırlanan endüstriyel mutfak, yapılan yemeğin hızlı, kolay ve en önemlisi hijyen kurallarına uygun olarak hazırlanması için tasarlanmıştır. İşletmelerde kullanım alanı oldukça önemlidir. Servis için gerekli pratikliği ve hızı yakalamak için doğru bir endüstriyel mutfak tasarımı yapılması gerekir.

Bu projelendirme, işletmenin kullanılacak alana en uygun ürünü yerleştirerek,  ışık, ısı gibi faktörler göz önüne alınarak yapılır. Kullanılacak alanda ön bir inceleme yapılmalı, kiriş, baca, elektrik, su ve pencerelerin konumlarına göre projelendirilmelidir. Kullanılan alan için üretilen endüstriyel mutfak, kullanım kolaylığını ve rahatlığını beraberinde getirecektir.

Cafe Restaurant mutfakları için yapılan endüstriyel projelendirmeler, kullanılacak alana uygun, servis, pişirme ve yıkama bölümleri, iş akışını yavaşlatmayacak şekilde olmalıdır. Her alanın bina yapısı farklılık göstereceği için, bu tür işletmeler için ön bir çalışma yapılarak, gerekirse alana uygun olarak üretilerek bir endüstriyel mutfak projelendirilmesi yapılması gerekmektedir. Bu işletmenin ihtiyaçları doğrultusunda yapılan projelendirme, sunulan hizmetin kalitesini artıracaktır.

Endüstriyel mutfak çizimi ve projelendirmede en önemli faktör kullanılacak alandır. Bu alanda olması ve olmaması gerekenler doğru şekilde analiz edilmelidir. İşletmenin kullanacağı alan, mevcut ölçüleri baz alınarak endüstriyel mutfak çizimi yapılmalıdır. Mutfakta, iş dağılımı ve pişirilen yemeğe göre yapılacak bir çizim, işletmenin daha hızlı ve daha kolay servis yapmasını sağlayacaktır. Ayrıca, alanın küçük veya büyük olması çok önem taşımadığından dolayı, alan için hazırlanan bir çizim bu alanı daha pratik ve kullanışlı hale getirecektir.

Restaurantlar cafe mutfağına göre daha fazla detay içerdiğinden dolayı, restaurantlarda kullanım amacı ve kullanım kolaylığına uygun bir projelendirme yapılmalıdır. Tüm detaylar incelenmeli, bu doğrultuda proje hazırlanmalıdır. İşletmenin ne tür bir restaurant olacağı, yapılacak projelendirmede de oldukça önemlidir. Et ve balık üzerine bir mutfak ise, iki kokunun birbirine karışmayacağı, pişirilen yerlerin birbirini engellemeyeceği şekilde tasarlanması çok önemlidir. Bu tür detaylar, kullanılacak alan içinde, doğru bir yerleştirme yapılarak düzenlenmelidir. Endüstriyel mutfaklarda en önemli detay, projelendirilen mutfağın, iş akışını hızlandırarak, hijyen kurallarının sağlanabildiği en iyi çalışma ortamını sağlayacak olmasıdır.