Endüstriyel Mutfak Yerleşim Planı

Endüstriyel Mutfak Yerlsim Plani

İşletmelerde en önemli bölüm olan mutfak, endüstriyel mutfak sektöründe sunulan kalitenin artmasıyla birlikte daha hızlı hazırlanıp kullanılabilir duruma gelmiştir. İşletmenin ihtiyacı doğrultusunda ve işletme alanına göre hazırlanan endüstriyel mutfaklar, beraberinde rahatlığı, hijyeni ve hızlı iş akışını sağlamaktadır. Böylelikle yiyeceğin hazırlanması ve servis edilmesi daha sağlıklı ve daha pratik olarak yapılabilmektedir. Bu hem işletme sahibini hem de müşterisini daha kaliteli bir hizmetle buluşturmaktadır.

İşletmede kullanılacak endüstriyel mutfakta yerleşim planı çok önemlidir. İşletmenin kalbi olan mutfak tüm yiyeceklerin hazırlandığı, pişirildiği ve servise hazır hale getirilen yerdir. Bu kadar önemli olan bir alanın yerleşimi de doğru şekilde planlanmalıdır. Aksi takdirde işin aksamasına, hazır olan bir işletmede tadilat yapılmasına, sistemli çalışamamaya neden olabilir.  Mutfakta yapılacak yerleşim planında göz önünde bulundurulması gereken tüm detaylar dikkatle incelenmeli ve ona göre hazırlanmalıdır.

Endüstriyel mutfak çizimi yapılırken, mal sahibi, mimar ve mutfak şefi ile görüşülerek, fikirlerinin alınması önemlidir. Fikir alışverişi yapılan mutfak, düzen ve kullanım kolaylığını sağlayacaktır. Ayrıca doğru, kullanımı kolay ve sistemli bir alan yaratılabilecektir.

Endüstriyel mutfak üreten firmalar, hazırlanan ürünlerin gerçek ölçü ve şekilde olacağının taahhüdünü vermektedir. Daha önce çizilen, üç boyutlu olarak hazırlanan projeler işletme sahibinin onayı alınarak hazırlanır. Böylece sürpriz bir ekipmanla karşılaşılmaz ve aksi durumlar yaşanmaz.

Hazır hale gelen endüstriyel mutfak, çizim, projelendirme tamamlandıktan sonra, işletmedeki yerini alır. Mutfakta yapılacak herhangi bir tadilat olması durumunda, endüstriyel mutfağı yerleştirmeden, bu tadilatların giderilmesi gerekir. Endüstriyel mutfak tasarımı, mutfağın alanına göre yaralanabilmektedir.

Endüstriyel mutfak kullanılan alanlardan biri de otellerdir. Tüm büyük otellerde geniş bir kitleye hitap edebilecek şekilde tasarlanmış mutfaklar bulunur. Bu mutfaklar hazırlanırken, oteldeki müşteri çeşitliliği, damak zevki ve çok fazla ülkenin yemek kültürü düşünülerek tasarlanmıştır. Bu mutfaklardaki çeşitlilik, endüstriyel mutfak tasarımında en önemli ayrıntıdır. Kalabalık bir ekiple hizmet veren otel mutfakları, karışıklığa yol açmayacak ve hızlı sipariş hazırlanacak şekilde tasarlanmıştır. Otellerde kullanılan endüstriyel mutfağın aynı zamanda çok hijyenik olması gerekmektedir.