Otel Mutfak Ekipmanları Nelerdir

Endüstriyel Mutfak Projelendirme

Otel Mutfak Ekipmanları Nelerdir?

Otel yapı itibariyle genellikle yaz mevsimi daha çok yoğun olan bir işletmedir. Diğer mevsimlerde de tatil yapmak isteyenler olsa da yaz ayları oldukça yoğun bir sezon geçirir. Bu sezonda müşteri istek ve taleplerini yerine getirmek ve beklentiyi tam olarak karşılamak için oldukça yoğun çalışan bir sektördür. Bu sektördeki en önemli hizmet alanı da mutfağıdır. Her ülkeden farklı misafirleri ağırladıkları için, doğru ve kaliteli bir hizmet sunabildikleri oranda müşteri memnuniyeti sağlayabilirler. Bu nedenle otellerde üretilen gıdalar kadar, otelin mutfağının da bu yoğunluğu karşılayabilmesi gerekmektedir. Firmamız mutfak projesinden, kullanılacak malzemeye kadar her türlü ihtiyaçlarınızı karşılamakta ve size en uygun malzemeleri tedarik etmektedir. Otelin beklentisi ve iş hacmine göre birçok farklı çözüm üreterek, müşteri memnuniyetini mutfak alanında en üst düzeye çıkarabilen bir yaklaşımla hareket etmekteyiz.

Firmamızdan temin edebileceğiniz malzemeler şunlardır;

 

Pişirme ve Isıtma için Kullanılan Araç ve Özellikleri

Buharlı Pişirici: Bu pişiriciler 3 farklı basınçla pişirme işlemi için kullanılabilir.

Mikrodalga Fırın: ısıtma işlemlerinde kullanılan mikrodalga fırınlar, pişirme için uygun değildir.

Basınçlı Kızartıcı: Kızartma işlemleri için kullanılan bu ekipman, yiyeceğin daha hızlı ve nemini kaybetmeden kızarmasını sağlamaktadır.

Tazeleme ve Isıtma Fırınları: Bu fırınlarda daha önce pişirilmiş yiyeceklerin ısıtılması için kullanılır, mikrodalgadan daha büyük boyuttadır.

Kombine Fırın: Bu fırınlarda hem pişirme hem de ısıtma işlemi yapılabilmektedir. Fırın ve mikrodalga özelliği aynı anda bulunduğundan dolayı, pişirme işlemi çok daha kısa süredir.

Pizza Fırını: Pizza pişirmede kullanılan fırınlar gaz, kömür veya elektrikle çalışan tiplere sahiptir. Fırın içinde bulunan taş sayesinde, pizza deforme olmadan ve gereken ısıyla pişirilir.

Entrafuj Fırınlar: Hem pişirme hem de kızartma özelliği bulunan fırınlardır.

Mutfakta Kullanılan Isıtma-Pişirme-Kızartma- Sıcak Tutma Araçları

Bain marie: Yiyecekleri sıcak tutmak için, buharlı veya sıcak suyla çalışan, termostat ayarlı, bölmelerden oluşan sistemdir.

Tavuk pişirme Makinası: İçinde birden fazla tavuk, kuzu gibi gıdaları pişirebilen bir makinadır.

Fritözler: Geniş kapsamlı hizmet veren yerler için, hızlı kızartma yapan ve değişik ebatlardaki kızarma makinalarıdır.

Kızartma Tavası: Bu tavalar elektrik veya gaz ile çalışabilen, az yağda pişirme imkânı sunan tavalardır.

Elektrik Ocağı:  yerleşimde bulunan üniteler, birçok farklı çeşide sahiptirler. Bu ünitelerde bulunan termostat ayarı, sıcaklığı kontrol altında tutmak için oldukça kullanışlıdır.

Izgaralar: Her türlü doğrudan pişirebilen, gaz veya elektrikle çalışan pişirici cihazlardır. Alt-üst ayrı veya birleşik modelleri bulunmaktadır.

Basınçlı Tencere: Hazırlanan yemeğin çeşidine göre, pişme süresini kısaltmada oldukça etkilidir.

Ekmek ve Çörekleri Pişirme Makinesi: Tüm unlu gıdaların pişirilmesi için kullanılır.

 

Soğutma ve Dondurma Araçları

Buzdolapları: İş hacmine göre çok farklı ebatlarda bulunan dolaplar, istenilen ısıda yiyecekleri saklayabilmektedir.

Depolama Dondurucuları: Bu dondurucular oda kadar büyük veya normal işletmeler için küçük ebatlardaki çeşitleri ile uzun ömürlü saklama işleminde kullanılır. Bu ürünlerde -18 ila -40 ısı ayarlaması yapılabilmektedir.

Çabuk Dondurucular: Hızlı donması gereken gıdalarda kullanılır. Bu cihazlarda -45 dereceye kadar ısı ayarlaması yapılabilir. Gıdanın yapısını bozmadığından dolayı sağlıklıdır.

 

Mutfak Makineleri

Blender ve Mikser: her türlü gıdanın kesme, öğütme, karıştırma ve yoğurma işlemlerinde kullanılan alet, farklı ebatlarda bulunmaktadır.

Ekmek Dilimleyici: Bu aletler ekmek dilimlemede, otomatik veya yarı otomatik şekliyle kullanılmaktadır.

Et Öğütme Makinası: Etlerin istenilen ölçüde öğütülmesinde kullanılır. Ayrıca et için testere ve dilimleme makinaları da mevcuttur.

Salata Kurutma ve Süzme Makinesi: Sebzeleri daha hızlı kurutmak için kullanılır. Farklı ebatlarda bulunabilmektedir.

Kapatma ve bağlama aracı: Farklı amaçla kullanılan bu makinalar, ısı yardımıyla plastik torbanın ağzını kapatmak için kullanılır.

 

Mutfakta Kullanılan Diğer Malzemeler

Omlet tavası, kaseroll, ızgara tavası, pişirme tencereleri, balık tenceresi, wok tavalar farklı ebatlarda bulunmaktadır.

Bir diğer önemli ekipman da bıçaklardır. Bu bıçaklar çok farklı işleve sahip ve birçok ebatta bulunmaktadır. Kaliteli bir malzeme stokuna sahip firmamızdan temin edilebilmektedir. Ayrıca otel mutfağında kullanılan satır çeşitleri de mevcuttur. Bu bıçak ve satırlar için gerekli olan bileme taşı da mutfak malzemeleri arasında olması gereken bir üründür.

Kepçe, dilimleyici gibi diğer malzemeler de farklı işlev ve ebatlarda bulunmaktadır. Bunlara ek olarak kevgir ve süzgeç çeşitleri ve elekler de ürün yelpazesi içinde yer almaktadır.

Tüm bu ürünler otel mutfağında, hızlı ve kaliteli bir hizmet için bulunması gereken ekipmanlardır. Her işletme ihtiyacına göre, firmamızdan temin edilebilir ve kalitesine güvenerek kullanabilirsiniz.