Pastane Ekipmanları Nasıl Olmalıdır?

pastane-ekipmanlariPastane Ekipmanları Nasıl Olmalıdır?

Pastanelerin açılması için gerekli olan tüm detaylar; ilk kuruluş aşamasında projelendirilerek uygulanması gereklidir. Pastane açmak birçok ekipmanın etraflı bir şekilde oluşabilecek parçaları bir araya getirilerek düzenlenmesini içerir. Pastane ekipmanlarının yanı sıra işletmenin nasıl bir hizmet sunacağı, üretim yapılacak bölümden, teşhir bölümüne kadar tüm gerekli olan ekipmanların ayrıntılı olarak belirlenmesi ile başlamalıdır. Öncelikle üretim bölümünde yapılan her türlü uygulama pratik ve hızlı bir servis ortamının oluşmasına yardımcı olacaktır. Fonksiyonel etkiler göz önünde tutularak pastane tasarımı belli bir projelendirme dahilinde yapılması ona göre ekipmanlarının organize edilmesinin sağlanması ile belli bir düzene oturtulmalıdır. Geniş bir yelpaze içeriğine sahip olan pastane ekipmanları üretimde kullanılan ve teşhirde kullanılacak olanlar şeklinde ayrıma tabi olur. Üretim aşamasında gerekli olan pastane ekipmanları mutlaka paslanmaz çelik olmalı ve işlevini düzenli bir şekilde yerine getirecek kalitede olması önem taşımalıdır. İşletmenin devamında hiçbir sorun yaşamadan bu ekipmanları uzun yıllar kullanmayı sağlaması amaçlanmalıdır.

Bir pastanenin açılmasında gerekli olan araçlar şunlardır;

Fırın, sanayi tipi mikser, sanayi tipi ocak, mikrodalga fırın, merdaneler, el mikseri, çemberler, tartılar, pasta kalıpları, çeşitli bıçaklar, saklama kapları, krema torbaları, çelik çırpma kapları, çikolata eritme makinesi, kap ölçekler, pandispanya kesme testeresi, pasta paleti, fırın eldivenleri, çöp kovaları, taşıma arabaları ve tekerlekli çöp bidonlarıdır.  Bunun yanı sıra imalatta bulunan hamur yoğurma makinesi, hamur dinlendirme makinesi, dolabı ya da odası, hamur kesme ve yuvarlama makinesi, konveksiyonlu fırın, hamur yoğurma kazanı, mermer tezgah, hamur dinlendirme tekneleri, gastronom küvetler, mermer tezgah yer almaktadır.

Ayrıca soğutma bölümünde gerekli olan üniteler ise depo tipi soğutucu dolaplar, pasta teşhir vitrinleri, soğuk hava deposu, tezgah tipi buzdolapları, dondurma teşhir dolabı, buz makinesi, içecek soğutma dolapları bulunmalıdır. Bunun yanı sıra daha birçok çeşit ve küçük parçalar halinde gerekli olan ekipmanlar yer almaktadır. Ayrıca pastanenin imalathanesinde ve teşhir bölümünde yer alan ürünlerin mutlaka kaliteli, hijyenik ve uzun süre dayanıklı olması gerekliliği şarttır.

Uzun yıllardır Endüstriyel Mutfak konusunda birçok tasarıma imza atan firmamız; pastane ekipmanları konusunda da Bursa çevresinde, Türkiye genelinde ve yurtdışında bir çok başarılı tasarımda yer almıştır. Özellikle pastane ekipmanları ile ilgili projelendirmede görev alan mimarlarımız; işletmenin kapasitesine, alanına ve verdiği hizmete göre projelendirme yaparak ekipman ayarlaması planı uygulamaktadır. Belli projelendirme sonrasında birlikte hareket eden ekibimiz; işletmeye gerekli olan tüm pastane ekipmanlarını uygun kriterler doğrultusunda organize ederek sağlamayı ilke edinmiştir.

Bir pastanenin açılmasında gerekli olan tüm pastane ekipmanlarının tedarik edilmesi firmamız tarafından sağlanmaktadır.  Kaliteli paslanmaz çelikten üretilen pastane ekipmanları uzun yıllar kullanımınıza yanıt verecek şekilde hazırlanmıştır. En basit ayrıntısına kadar düşünülerek sizlere plan dahilinde uygulama sunulmaktadır.  Dilerseniz projeyi kendiniz hazırlayarak bize sunabilir ya da mimarlarımızın sizler için hazırlamış olduğu projeleri değerlendirebilirsiniz. Pastane ekipmanları konusunda gerekli  ayrıntılı bilgilere ve çeşitliliğe referans sayfalarımızdan ulaşabilirsiniz. Dilerseniz danışmanlarımız aracılığıyla gerekli olan tüm ayrıntıları öğrenebilirsiniz.