Restaurant Mutfak Projesi

Restaurant Mutfak Projesi

Restaurant mutfağı kendi arasında çok farlılık gösteren bir alandır. Mutfaktaki projelendirmede tamamen işletmeye özel olarak yapılmalıdır. Bir restaurantta kaç kişinin çalışacağı, hangi tür yiyecek hazırlanacağı gibi çok önemli detaylar bulunur. Bir restaurant tek tip yiyecek hazırlarken, bir başka restaurant çok farklı türde yemekleri aynı anda hazırlayabilmektedir. Bu nedenle restaurant mutfağında ön bir analiz yapmak, işletmenin kapasitesine göre projelendirmek gerekmektedir.

Balık ve kırmızı eti aynı restaurant üretebileceği gibi, sadece kırmızı et üreten restoranlarda mevcuttur. Kendi alanını belirleyen işletmelerde hazırlanacak mutfak daha sonra oluşabilecek hataları engelleyici nitelikte olmalıdır. Tüm veriler ele alınarak hazırlanan mutfakta, işletme sahibi de müşteri de bir memnuniyetsizlik yaşamazlar. Ayrıca mutfak da çalışan personel de işi hızlı, pratik şekilde yürütebilir.

Restaurant mutfağında kullanılan araç gereçlerde, üretim ve servis anlayışına uygun olarak seçilmelidir. Mutfak araç gereçleri alanında çok fazla seçenek bulunmaktadır. Bu araç gereçleri belirleyici özellik, restaurantın ne tür bir yiyecek servisi olacağıdır. Restaurant mutfağında kullanılan araç gereçler doğru seçildiği takdirde, mutfaktaki iş akışını kolaylaştıracaktır. Mutfak içinde kullanılan, kepçe, kaşık veya fritöz seçimleri, işletmenin kapasitesiyle doğru orantılı olmalıdır. Aksi takdirde, yiyeceklerin hazırlanması ve servis edilmesi esnasında sorunlarla karşılaşılabilmektedir.

Restaurant mutfağının planlanması da servis kalitesi açısından oldukça önemlidir. Bu planlamayı yaparken, birçok faktör göz önünde bulundurulmalıdır. Mutfağın servis alanına, girişe veya tuvaletlere yakınlığı veya uzaklığı planlama yaparken oldukça önemlidir. Doğru bir planlama, pişirilen yemeğin kalitesi kadar, servis kalitesini de artırabilecek konumdadır. Mutfak içi planlamada ise, hazırlanacak yiyeceklerin ön hazırlığı olan, yıkama, doğrama ve pişirme aşamaları doğru yapılmalıdır. Bulaşıkhanenin bu kısımda en doğru yerde olması, hem hijyen kuralları açısından, hem de iş akışını engellemeyeceğinden dolayı önemlidir. Hızlı bir tempoda çalışan bir restaurant mutfağının planlanması, işletmenin müşterisi kadar, çalışanı içinde önemlidir. Çalışma alanında aksiliklere mahal vermeyecek bir planlama kaliteli bir hizmet için gereklidir.

Rastaurant mutfaklarında yapılacak projelendirme ve planlama doğru yapıldığı takdirde, ihtiyaca en hızlı şekilde cevap verilebilir ve iyi bir hizmet sunulabilmektedir.