Restoran Açmak İçin Hangi Yol İzlenmeli?

Restoran Açmak

Restoran Açmak ;

Girişimci ruha sahip kişilerin aklına ilk gelen tercih restoran açmaktır. Kesinlikle en karlı ve en uzun ömürlü iş olarak iyi bir tercihtir. Ancak restoran açmış olmak için, restoran açılmamalıdır. Karlılığı kadar, sermayeyi çöpe atmak anlamına da gelebilir. Doğru bir yer açmak için öncelikle çok iyi düşünmek, doğru karar vermek önemlidir.

Restoran dediğinizde akla onlarca çeşit, yüzlerce isim gelir. Bu restoranlar isim yapana kadar, sancılı süreçler atlatmış ama girdikleri yolda azimle ilerleyerek kendi isimlerini büyük bir çoğunluğa duyurabilmişlerdir.

Bu yüzden iyi bir planlama yaparak, bu işe başlanmalıdır. Öncelikle ne çeşit bir restoran olacağına karar verilmeli ve bu çeşide uygun bir yer bulunmalıdır. Örneğin sanayi bölgesinde açılacak bir Çin lokantasının ömrü ve karlılık oranı daha başından bellidir. Doğru çeşit ve doğru yer bulunduktan sonra, mekânın içini dekore etmelisiniz. Dekorasyon işini kendiniz de yapabilirsiniz ancak, bu tarz kullanım alanlarının ergonomisi açısından bir uzmanla çalışmak daha faydalı olacaktır. Mekânı bir mimar ve mutfakta çalışacak Aşçı ile planlamak, o alanın daha kullanışlı olmasını sağlayacaktır.

Daha önce böyle bir mekân açmamış iseniz; mutlaka işle ilgili tüm detayları iyi öğrenmelisiniz. Çünkü restoran açmak ve işletmek, dışarıdan bakıldığında anlaşılacak kadar basit bir alan değildir. Müşterinin servisi, yemek pişirme ve servis edilmesi gibi birçok aşamaya vakıf olmak, mekânı düzenlerken ve sonrasında çıkabilecek sorunlarında önüne geçmiş olacaktır. Restoranda iş akışına vakıf olmalı ve en başından itibaren bu iş akışına göre düzenleme yapılmalıdır.

Açılacak mekân için bir diğer önemli husus konsepttir. Nasıl bir konsept seçileceğine karar vermek, mekanın ilk oluşumundan son aşamasına kadar olan sürecin tamamını kapsayan bir husustur. Resmi mi, sıcak mı, lüks mü gibi birçok alternatifi bulunan konseptte, kendi fikirlerinize göre bir tarz seçmelisiniz. Bu tarzı seçerken, işle ilgili bilgi sahibi birilerinden fikir almak da önemlidir.

Mekânı hazırladıktan sonraki aşama ise; menüde neler olacağına karar vermektir. Hazırlanacak menü çeşidi ve sunumu belirlenmeli ve bu menünün dışına çıkılmadan kaliteli bir yemek hizmeti sunulmalıdır.

Menü planlaması yapıldığında, hazırlanan menüye göre mutfakta kullanılacak ekipmanlarda belirlenmelidir. Restoranın sunacağı yemek menüsüne göre ısıtıcılar, soğutucular, pişirme ekipmanları ve tabak sayıları gibi birçok detayı belirlemek de kolaylaşır. Mekân konseptini oluştururken, alanın doğru kullanılacak şekilde olması da önemli bir husustur. Misafir girişi, masa yerleşimi gibi detaylar, konsept içinde doğru yerde yer almalıdır.

Restoran konseptiyle, yerleşimiyle, mutfağıyla her türlü detayın en ince ayrıntısına kadar iyi düşünülerek oluşturulmalıdır.

Restoranda kullanılacak elektrik, su, gaz ve çöp konteyneri gibi detaylar, müşterinin alanının dışında tutulmalıdır. Böylece iş akışını da engellememiş olacaktır. Servis için garson ve servantların doğru yerde olması, pencere ve kapıların yönlerine ve kullanım amaçlarına göre planlanması da gerekir.

Mekân içinde en önemli yer mutfaktır. Mutfakta yapılacak doğru düzenlemeler, işin kalitesi ve hızı açısından oldukça önemlidir. Mutfakta pişirme, yıkama ve saklama alanları doğru şekilde konumlandırılmalıdır. Bir iş diğerini engellemeyecek şekilde olursa, hizmet kalitesi de yüksek olacaktır. Mutfakta kullanılan tüm ekipmanlar, restoranın konseptine ve sunulacak hizmete göre belirlenmelidir.

Günlük oluşturulacak menüye göre, ihtiyaç duyulan malzemelerin tedariki sağlanmalı ve taze olarak bulundurulmalıdır.  Uzun süre saklanabilecek gıdalar, saklama alanında hazır bulunmalıdır. Böylece doğabilecek aksiliklerin önüne geçilmiş olacaktır.

Mutfak ve restoran için alınan tüm ekipmanların kullanma kılavuzu ve garanti belgeleri tek yerde toplanmalı ve ihtiyaç duyulduğunda çalışan ekip tarafından ulaşılabilmelidir.

Restoran içindeki havalandırma, ışıklandırma, şebeke bağlantıları, prizler gibi detaylarda atlanmadan, üzerinde düşünülerek tasarlanmalıdır. Son olarak da personel için ayrı bir alan mutlaka bulunmalıdır. Tüm bunlar düşünülerek uygulandıktan sonra, gülümseyerek gelen misafirleri karşılamak son yapılması gereken eylemdir.