Şarap Evi Açmak

sarap Evi Açmak

Şarap Evi Açma;

Şarap evleri belli bölgelerde daha fazla rastlanan mekânlardır. Her yerde açamayacağınız bu mekânlar, doğru bölge seçilmesi gereken yerlerdir. Satılan ürünlerin kalitelerinden dolayı oldukça yüksek fiyatlarda olan ürünler, her kesime hitap etmediğinden dolayı belli bir bilgi ve birikim gerektirmektedir. Bir markanın franchise devamı bir yer açtığınızda, belli oranda bir gelir elde etmek mümkündür. Bu tarz bir yer açmayı düşünüyorsanız, izlemeniz gereken yoldan kısaca bahsedelim.

Mekân: Şarap evi için seçilecek mekanın, şarabı koruyabilecek ve saklayabilecek bir alanının olması gerekmektedir. Şarap yapısı itibariyle iyi koşullarda saklanmadığında, kolayca bozulabilir. O nedenle iyi bir mekân seçmek, işletmenin devamı için oldukça önemlidir.

Proje: Şarap evi projesi, yer seçildikten sonra oluşturulması gereken aşamadır. Şarap evinin projelendirme işlemi, kullanım kolaylığı, sunum yapılacak alan, ürün sergileme gibi detaylar düşünülerek oluşturulmalıdır. Şaraplar için kullanılacak raflar ve diğer ekipmanlar, mekân içini rahat kullanabilecek şekilde yerleştirilmelidir. Her mekânda kullanılan ekipmanlar değişiklik gösterebilir, bu tamamen mekânın büyüklüğü ve iş hacmine göre belirlenmektedir. Kullanılacak ekipman, kullanım amacına göre ebatlarda seçilmelidir.

Dekorasyon: Şarap evini dekore etmek, bir uzman tarafından yapılması çok daha faydalıdır. Ancak mekânı açacak kişinin bu konu hakkında belli bir bilgi ve birikimi varsa, kişi kendi de dekore edebilir. İyi bir dekorasyon, mekânın albenisini yükselten önemli bir ayrıntıdır. Sunulan ürünün kalitesi kadar, şarap evinin dekorasyonu da önemlidir.

Tanıtım: Şarap evi insanların çok bildiği yerler olmadığından dolayı, reklamını yapmak mekânın tanınması açısından oldukça önemlidir. İyi bir tanıtımla, mekânın bilinirliğini artırmak, iş hacmini yükseltmek için gereklidir. Bu tanıtım için görsel ve yazılı basını kullanabilir, tanıtım broşürleri hazırlayabilirsiniz.